Perkarbonát sodný
Perkarbonát sodný je ekologický, počas praním sa rozkladá na sódu a peroxid, ktorý spôsobuje bielenie a dezinfekciu.
Vhodný najme pre alergikov. Ak chcete prať na nižších teplotách (pod 60 st.), je potrebné pridať TAED (Tetraacetylethylendiamin) . TEAD podporuje uvoľnenie peroxidu už pri nižších teplotách. Pridáva sa ho asi 5%. Kombináciou perkarbonátu a TAEDu dostanete dezinfekčný a bieliaci prostriedok na biele, ktorý učinkuje aj pri nižšej teplote. Je ekologický a neobsahujúci alegény.
Dávajte asi tretinu množstva, ako normálneho pracieho prášku … Peroxouhličtan sodný (tiez peroxouhličitanov sodný alebo perkarbonát sodný) je chemická zlúčeniny uhličitanu sodného a peroxidu vodíka, tvoriaci biele kryštály (guličky) rozpustné vo vode. Peroxouhličtan sodný je oxidačným činidlom a v súčasnosti zložka mnohých čistiacich prípravkov pre domácnosť.
Z kombinácie pracej sódy a mydla sa vyrába populárne mydlové sliz. Je ekologický či vegan samozrejme závisí na výbere ingrediencií. V každom prípade je mydlový sliz vhodný na prírodné vlákna. A keďže ide o slizkú hmotu, je lepšie to dávkovať do bubna, aby nič nezostávalo v priehradke. No tak isto účinkuje aj pracia sóda s nastruhaným mydlom. K tomu sa lepšie skladuje. Počas prania sa v bubne krásne rozpustí. Treba prať minimálne na 40 st. Ak máte silné znečistenie, pred tým ako dáte oblečenie do práčky, fľaky zatrite mydlom.
Perkarbonát a čistička odpadových vôd v domoch
Čiže čo o perkarbonáte sodnom vieme? 🧐
Je to ekologické bielidlo a aj dezinfekcia. Dezinfekcia a baktérie v čističke sa nemajú veľmi v láske 🙉. Môže sa perkarbonát použiť tam kde je čistička?
Podľa mňa áno🤗.
Poďme uvažovať 😊. Perkarbonát reaguje pri teplote (niekto udáva 50 stupňov) 60 stupňov. Po tom čo sa reakcia spustí, sa mení na kyslík a sódu. Čiže ak Perkarbonát zreaguje u vás doma v práčke, či v dreze, do čističky sa vypustí iba sóda. Tá je už pre baktérie neškodná🥳.
Aby perkarbonát zreagoval aj pod 60 stupňov treba použiť TAED. Ak nenasypete do čističky perkarbonát s TAEDom, ale zreaguje u vás doma v práčke dreze alebo kdekoľvek, do čističky sa dostáva sóda 😜.
Ak sa niekde mýlim opravte ma, ale poznám viac ľudí čo má čističku a ich baktérie krásne spokojne nažívajú, aj keď používa perkarbonát sodný.
Zeolit – zmäkčovač
Zeolity sú základom bezfosfátových pracích prostriedkov. Sú to minerály s pórovitou štruktúrou (Nerudu, hydratované silikáty). Vyskytujú sa v prírode, ale väčšinou je vyrábaná synteticky.
– maju veľmi vysokú teplotu topenia (nad 1000 ° C), a nehoria, nerozpúšťajú sa vo vode, neoxidujú vo vzduchu. Ich najzaujímavejšia vlastnosť je, že maju pórovitou štruktúrou. vedia zachytiť iné molekuly vo svojej klietkovitej štruktúry, a to je na nich užitočné. Vďaka tomu fungujú ako zmäkčovač vody a vodný filter. V iónmeniči je tvrdá voda (bohatá na ióny kalcia a magnézia) vedená cez trubičku naplnené sodíkom s obsahom zeolitový. Zeolity zachytíte ióny vápnika a horčíka a uvoľníme ióny sodíka namiesto nich, takže sa voda stáva mäkšia a bohatšia na sodík. Preto prostriedky na pranie a umývanie nádob obsahujúce zeolity odstráňujú vápnik a horčík a zmäkčujú vodu.
Tekuté vs práškové pracími prostriedky
– Tekuté pracie prostriedky neobsahujú bielidlá, čo je pravdepodobne ich jediná dobré vlastnosti. Pretoze viac zaťažujú životné prostredie. V tekutom pracom prostriedku sa nemôžu použiť zeolity ako zmäkčovač vody, takže musía obsahovať dvojitú dávku tenzidov, ktoré vzhľadom k obsahu vody musia byť aj konzervované.
– Nemecké spotrebiteľské testy viackrát preukázali, že práškové pracie prostriedky sú ďaleko účinnejšími ako tekuté. Viď napríklad Stiftung Warentest pracích prostriedkov 2009 Öko Test pracích prostriedkov 2010.
zdroj: moje poznatky a FB: SVĚT NON TOXIC
aktualizované 29.06.2020
Ďalšie zaujímavé návody:
Ak Vám niečo nebude jasné alebo ste to tu nenašli neváhajte nás kontaktovať …
Musíte sa prihlásiť, aby ste mohli pridávať komentáre.