0917 158 057
Vyberte stranu

V tomto návode Vám priblížim ako na bežnú (každodennú) starostlivosť o vrchné nohavičky ( látkové plienky ) a vkladačky.

Starostlivosť o vrchné PUL nohavičky

Vrchné nohavičky (PUL) s polyuretánovým záterom nemusíte prať po každom použití. Väčšinou ich stačí utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť pod tečúcou vodou, či vyvetrať a použiť pri ďalšom prebaľovaní. Perte ich v práčke na 40 °C až 60 °C (podľa odporúčania na etikete).

NOHAVIČKY NIKDY NEKLAĎTE PRIAMO NA KÚRENIE polyuretánovou vrstvou ani ich nenaťahujte. Taktiež nesušte na mraze. Nepoužívať aviváž, bieliace prostriedky, nežehliť. Neodporúčame ani pranie v rukách.

V prípade, že máte zapínanie na suchý zips, pri praní zapnite suché zipsy nohavičkových plienok umiestnené na okraji plienky tak, aby sa do nich nedostala nečistota a iné vlákna.

Môžete prať s iným oblečením no musia to byť podobné farby, nemal by sa používať mydlový sliz pokiaľ sú kapsovky so stay dry vrstvou. Pokiaľ sa tak stane a stay dry vrstva sa upchá, pomôže “kúpeľ v purovej vode”.

V prípade že sa začnú nohavičky v lemoch prevlhávať, a nepomáha ani navýšenie savých vrstiev, kúpte si vosk na vlnu, prstom rozotrite a zasušte fénom. Ak aj naďalej nohavičky pretekajú, potom sa asi nesprávnym zaobchádzaním poškodili, a preto je potrebné kúpiť nové. Poškodené nohavičky sú vhodné pri odplienkovaní ako poistka, či ideálne na prebaľovanie bábik.

Starostlivosť o látkové plienky

Bavlnené plienky

Bavlnené látkové plienky perte na 60 °C. Možno ich prať aj na 90 °C, ale urýchľuje sa ich opotrebenie. Používajte pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a k pokožke dieťaťa. Nadpis BABY a BIO a EKO nezaručuje tú šetrnosť :).

Pred samotným praním zapnite samostatný plákací program. Má približne 30 minút. Stolicu pred praním odstráňte. (výnimkov je praženička pokial je dieťa na MM. Tú odstrániť môžete, nemusíte vyperie sa tak či tak.) Po plákaní, pridajte ostatnú bielizeň a prací prostriedok a vyperte ako obvykle.

Aj tu platí, že sa v sušičke plienky trošku rýchlejšie opotrebujú. No pri látkovaní 1-2 detí s tou istou výbavou, by ste to nemali pocítiť. POZOR na 20-30 ročné bavlnené plienky. Tie môže sušička poškodiť (potrhať, značne zrednú).

So sučiťkou sú mäkšie a netreba ich žehliť. Pri praní, plienky žmýkajte max. na 1 000 otáčok. NIKDY NEPOUŽÍVAJTE AVIVÁŽ – znižuje nasávaciu kapacitu plienok. Použité plienky skladujte na sucho vo vedierku max. 3 dni. Najlepšie je plienky hneď po použití zbaviť hrubej špiny a dať do vedierka / alebo nášho XXL nepremokavého vrecka. https://plienkacik.sk/produkt/vrece-na-skladovanie-pouzitych-plienok/

Bambusové plienky/Bavlnené plienky

Bambusové plienky perte na 40 °C. S dezinfekciou. Naprílad perkarbonát sodný + TAED (na aktivovanie perkarbonátu pri nízkej teplote).
Pri praní na vyššej teplote by mohlo dôjsť k výraznému zrazeniu materiálu. Bambusové plienky neodporúčame sušiť v sušičke. Používanie separačných plienok vám uľahčí pranie látkových plienok.

Preto odporúčame na balenie/látkovanie používať bavlnené štvorce. Vkladačky sú síce z babmbusu ale s prímesou bavlny čiže je možné ich prať na 60 stupňoch. Pri 60 stupňoch je zabezpečená dostatočná dezinfekcia. Odporúčame používať aj perkarbonát sodný ktorý sa aktivizuje pri 60 stupňoch a okrem toho že je to eko bielidlo na báže kyslíka je to aj super dezinfekcia.

Taktiež slniečko je skvelá dezinfekcia a bieliaci prostriedok, preto ho podľa možností využívajte. Hrubnutie a zdrsnenie plienok zvyšuje extrémne tvrdá voda, sušenie na radiátore a prudkom slnku. Stvrdnutie plienok je spôsobované usadzovaním vápenatých a horečnatých iónov v tkanine.

Zabrániť tomu možno tak, že do posledného plákania pridáte pol pohárika octu. Občas môžete vykonať tzv. „dekalcifikačnú kúru“: 1 až 2 vrecká kyseliny citrónovej zalejete prevarenou vodou (2 – 3 l) spolu s plienkami. Necháte pôsobiť, po chvíli vyberiete.

Pozor: tvrdnutie plienok zhoršuje sušenie na radiátore!! NIKDY NEPOUŽÍVAJTE NA ZMÄKČENIE AVIVÁŽ – znižuje nasiakavosť plienok!!

Vždy odstráňte z plienok hrubé nečistoty – pomocou separačnej plienky alebo osprchovaním (pokial je dieťa iba na mlieku tak to nieje nutné). Pred samotným praním dajte plienky vyplákať do studenej vode, úplne bez pracieho prášku. 30 min samostatný cyklus predpierky. Potom vyperte vo vyššej teplote min 60 st. s prídavkom pracieho prášku.

Do nádobky na aviváž, pridajte pol pohára octu alebo zmäkčovadlo, alebo 10% roztok kyseliny citrónovej (do 1 vody 100 g kyseliny – jedno pranie ako jedna dávka aviváže). Plienky nechajte uschnúť na slnku, je to najlacnejšia a veľmi účinná dezinfekcia. Plienky neskladujte nevyprané dlhšie ako 2 – 3 dni (dochádza k rozkladu moču vo veľmi zapáchajúci amoniak).

Pozri aj naše Látkové plienky: