Vyberte stranu

V tomto návode Vám priblížim ako na bežnú (každodennú) starostlivosť o vrchné nohavičky ( látkové plienky ) a vkladačky.

Starostlivosť o vrchné PUL nohavičky

Vrchné nohavičky (PUL) s polyuretánovým záterom nemusíte prať po každom použití. Väčšinou ich stačí utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť pod tečúcou vodou, či vyvetrať a použiť pri ďalšom prebaľovaní. Perte ich v práčke na 40 °C až 60 °C (podľa odporúčania na etikete).

NOHAVIČKY NIKDY NEKLAĎTE PRIAMO NA KÚRENIE polyuretánovou vrstvou ani ich nenaťahujte. Taktiež nesušte na mraze. Nepoužívať aviváž, bieliace prostriedky, nežehliť. Neodporúčame ani pranie v rukách.

V prípade, že máte zapínanie na suchý zips, pri praní zapnite suché zipsy nohavičkových plienok umiestnené na okraji plienky tak, aby sa do nich nedostala nečistota a iné vlákna.

Môžete prať s iným oblečením no musia to byť podobné farby, nemal by sa používať mydlový sliz pokiaľ sú kapsovky so stay dry vrstvou. Pokiaľ sa tak stane pomôže „kúpeľ v purovej vode“.

V prípade že sa začnú nohavičky v lemoch prevlhávať, kúpte si vosk na vlnu, prstom rozotrite a zasušte fénom. Ak aj naďalej nohavičky pretekajú, potom sa nesprávnym zaobchádzaním poškodili, a preto je potrebné kúpiť nové.

Starostlivosť o látkové plienky

Bavlnené plienky

Bavlnené látkové plienky perte na 60 °C. Možno ich prať aj na 90 °C, ale urýchľuje sa ich opotrebenie. Používajte pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a k pokožke dieťaťa.

Pred samotným praním zapnite samostatný plákací program. Stolicu pred praním odstráňte. Potom pridajte ostatnú bielizeň a prací prostriedok a vyperte ako obvykle. Ak používate sušičku, zapnite iba šetrný program.

Aj tu platí, že sa v sušičke plienky rýchlejšie opotrebujú. No podľa recenzií mamičiek sú mäkšie a netreba ich žehliť. Pri praní, plienky žmýkajte max. na 1 000 otáčok. NIKDY NEPOUŽÍVAJTE AVIVÁŽ – znižuje nasávaciu kapacitu plienok. Použité plienky skladujte na sucho vo vedierku max. 3 dni. Najlepšie je plienky hneď po použití zbaviť hrubej špiny a dať do vedierka.

Pre ľahšiu manipuláciu môžete použiť do vedierka sieťku na plienky. To je vhodné pre práčky s predným plnením. Sieťku nechajte v práčke otvorenú.

Bambusové plienky/Bavlnené plienky

Bambusové plienky perte na 40 °C.
Pri praní na vyššej teplote by mohlo dôjsť k výraznému zrazeniu materiálu. Bambusové plienky neodporúčame sušiť v sušičke. Používanie separačných plienok vám uľahčí pranie látkových plienok.

Preto odporúčame na balenie používať bavlnené štvorce. Vkladačky sú síce z babmbusu ale s prímesou bavlny čiže je možné ich prať na 60 stupňoch. Pri 60 stupňoch je zabezpečená dostatočná dezinfekcia. Odporúčame používať aj perkarbonát sodný ktorý sa aktivizuje pri 60 stupňoch a okrem toho že je to eko bielidlo na báže kyslíka je to aj super dezinfekcia.

Taktiež slniečko je skvelá dezinfekcia a bieliaci prostriedok, preto ho podľa možností využívajte. Hrubnutie a zdrsnenie plienok zvyšuje extrémne tvrdá voda, sušenie na radiátore a prudkom slnku. Stvrdnutie plienok je spôsobované usadzovaním vápenatých a horečnatých iónov v tkanine.

Zabrániť tomu možno tak, že do posledného plákania pridáte pol pohárika octu. Občas môžete vykonať tzv. „dekalcifikačnú kúru“: rozpustíte 1 až 2 vrecká kyseliny citrónovej v horúcej vode (2 – 3 l) a vyprané plienky ponoríte na dlhšiu dobu do tohto roztoku, potom vyplákate ako obvykle. Pozor: tvrdnutie plienok zhoršuje sušenie na prudkom slnku a radiátore!! NIKDY NEPOUŽÍVAJTE NA ZMÄKČENIE AVIVÁŽ – znižuje nasiakavosť plienok!!

Vždy odstráňte z plienok hrubé nečistoty – pomocou separačnej plienky alebo osprchovaním (pokial je dieťa iba na mlieku tak to nieje nutné). Pred samotným praním dajte plienky vyplákať do studenej vode, úplne bez pracieho prášku. Potom vyperte vo vyššej teplote s prídavkom pracieho prášku. Následne 2x vyplákajte.

Do posledného plákania pridajte pol pohára octu alebo zmäkčovadlo, prípadne pár kvapiek esenciálneho levanduľového oleja. Plienky nechajte uschnúť na slnku, je to najlacnejšia a veľmi účinná dezinfekcia. Plienky neskladujte nevyprané dlhšie ako 2 – 3 dni (dochádza k rozkladu moču vo veľmi zapáchajúci amoniak). Ak bude potrebné, celý cyklus opakujte ešte raz.

Pozri aj: https://plienkacik.sk/preco-su-latkove-plienky-lepsie/

Alebo naše Látkové plienky.