Vyberte stranu

V tomto návode Vám priblížim ako na bežnú (každodennú) starostlivosť o vrchné nohavičky ( látkové plienky ) a vkladačky.

Starostlivosť o vrchné PUL nohavičky

Vrchné nohavičky (PUL) s polyuretánovým záterom nemusíte prať po každom použití. Väčšinou ich stačí utrieť vlhkou handričkou alebo opláchnuť pod tečúcou vodou, či vyvetrať a použiť pri ďalšom prebaľovaní. Perte ich v práčke na 40 °C až 60 °C (podľa odporúčania na etikete).

NOHAVIČKY NIKDY NEKLAĎTE PRIAMO NA KÚRENIE polyuretánovou vrstvou ani ich nenaťahujte. Taktiež nesušte na mraze. Nepoužívať aviváž, bieliace prostriedky, nežehliť. Neodporúčame ani pranie v rukách.

V prípade že máte zapínanie na suchý zips, pri praní zapnite suché zipsy nohavičkových plienok, umiestnené na okraji plienky, tak aby sa do nich nedostala nečistota a iné vlákna.

Môžete prať s iným oblečením no musia to byť podobné farby, nemal by sa používať mydlový sliz.

V prípade že sa začnú nohavičky v lemoch prevlhávať, kúpte si vosk na vlnu, prstom rozotrite a zasušte fénom. Ak aj naďalej nohavičky pretekajú, potom sa nesprávnym zaobchádzaním zničili, a preto je potrebné kúpiť nové.

Starostlivosť o látkové plienky

Bavlnené plienky

Bavlnené látkové plienky perte na 60 °C. Možno ich prať aj na 90 °C, ale urýchľuje sa ich opotrebenie. Používajte pracie prostriedky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a k pokožke dieťaťa.

Pred samotným praním zapnite samostatný plákací program. Stolicu pred praním odstránte. Potom pridajte ostatnú bielizeň a prací prostriedok a vyperte ako obvykle. Ak používate sušičku, zapnite iba šetrný program.

Aj tu platí, že sa v sušičke plienky rýchlejšie opotrebujú. Plienky žmýkajte max. na 1 000 otáčok. NIKDY NEPOUŽÍVAJTE AVIVÁŽ – znižuje nasávaciu kapacitu plienok. Použité plienky skladujte na sucho vo vedierku max. 3 dni. Najlepšie je plienky hneď po použití zbaviť hrubej špiny a dať do vedierka.

Pre ľahšiu manipuláciu môžete použiť do vedierka sieťku na plienky. To je vhodné pre práčky s predným plnením. Sieťku nechajte v práčke otvorenú.

Bambusové plienky/Bavlnené plienky

Bambusové plienky perte na 40 °C.
Pri praní na vyššiu teplotu by mohlo dôjsť k výraznému zrazeniu materiálu. Bambusové plienky neodporúčame sušiť v sušičke. Používanie separačných plienok vám uľahčí pranie látkových plienok.

Preto odporúčame na balenie používať bavlnené štvorce. Vkladačky sú síce z babmbusu ale s prímesou bavlny čiže je možné ich prať na 60 stupňoch. Pri 60 stupňoch je zabezpečená dostatočná dezinfekcia. Odporúčame používať aj perkarbonát sodný ktorý sa aktivizuje pri 60 stupňoch a okrem toho že je to eko bielidlo na báže kyslíka je to aj super dezinfekcia.

Slniečko je najlepšia dezinfekcia a bieliaci prostriedok, preto ho podľa možností využívajte. Hrubnutie plienok zvyšuje extrémne tvrdá voda, sušenie na radiátore a prudkom slnku. Stvrdnutie plienok je spôsobované usadzovaním vápenatých a horečnatých iónov v tkanine.

Zabrániť tomu možno tak, že do posledného plákania pridáte pol pohárika octu. Občas môžete vykonať tzv. „dekalcifikačnú kúru“: rozpustíte 1 až 2 vrecká kyseliny citrónovej v horúcej vode (2 – 3 l) a vyprané plienky ponoríte na dlhšiu dobu do tohto roztoku, potom vyplákate ako obvykle. Pozor: tvrdnutie plienok zhoršuje sušenie na prudkom slnku a radiátore!! NIKDY NEPOUŽÍVAJTE NA ZMÄKČENIE AVIVÁŽ – znižuje nasiakavosť plienok!!

Vždy odstráňte z plienok hrubé nečistoty – pomocou separačnej plienky alebo osprchovaním (pokial je dieta iba na mlieku tak to nieje nutne). Pred samotným praním dajte plienky vyplákať v studenej vode, úplne bez pracieho prášku. Potom vyperte na vyššiu teplotu s prídavkom pracieho prášku. Následne 2x vyplákajte.

Do posledného plákania pridajte pol pohára octu alebo zmäkčovadlo, prípadne pár kvapiek esenciálneho levanduľového oleja. Plienky nechajte uschnúť na slnku, je to najlacnejšia a veľmi účinná dezinfekcia. Plienky neskladujte nevyprané dlhšie ako 2 – 3 dni (dochádza k rozkladu moču vo veľmi zapáchajúci amoniak). Ak bude potrebné, celý cyklus opakujte ešte raz.

Pozri aj: https://plienkacik.sk/preco-su-latkove-plienky-lepsie/