0917 158 057
Vyberte stranu

Sú kompostovateľné plienky ekologické? Sú dostatočná náhrada látkových čo sa týka šetrenia prírody?

Ano niektoré môžu byť, no iba v prípade ze ich kompostujete doma. Ak sa cez komunálny odpad dostanú na skládku, tvoria rovnaký odpad ako bežné jednorázovky.

Takže ak doma nemáte kompost, tieto plienky sú o dosť drahšie, než klasické jednorázovky, ale odpad vytvoria rovnaký.

Sú látkové plienky ekologické aj napriek tomu že sa musí vypestovať bavlna a pravidelne sa perú?

Jednoznačne áno. Zoberme si príklad bavlneného trička. Bolo by viac ekologické používať každý deň nové  plastové tričko a za každým použitím ho miesto prania vyhodiť? To predsa nikto nerobí, ani by to nikoho nenapadlo – nedáva to zmysel.  Následne by sa tričká rozkladali 200-250 rokov.

To nehovorím o pohodlnosti a komforte pri nosení nepriedušného plastu a makkučkej bavlnky. Maximálne totožne sú na tom aj látkové vs. jednorázové plastové plienky. 

Látkové plienky ani po odlátkovaní dieťatka nevyhodíte, môžete nimi odlátkovať aj dalšie dieťatko alebo predať či darovať ich ďalej. Tiež sa dajú zrecyklovať a ďalej používať doma – vďaka fantastickej savosti sa skvele hodia na utieranie.

Ako je to s cenou? Sú látkové plienky lacnejšie ako jednorázové?

Záleží od toho, akú výbavu si nakúpite. Ale základná alebo priemerná je jednoznačne lacnejšia. Ak si vyskladáte výbavu čisto z PUL nepremokavých nohavičiek (nepremokavá vrstva) a savej vrstvy štvorcových plienok, celá výbava ktorá vydrží pravdepodobne celé látkovacie obdobie tak vás bude stáť do 200 eur.

Ak si vyskladáte rozmanitú výbavu (ktorú si môžete nechať darovať od rodiny ako darček k narodeniu dieťatka, alebo napríklad na Vianoce), tak vojdete do 500 eur. Ale to je naozaj už luxusnejšia verzia. Bežne si mamičky pohodlne vystačia s výbavičkou cca 150 – 250 Eur.Výbavu použijete na viac detí alebo po odlátkovaní predáte či darujete. Ak plánujete viac detí, tak pre druhé nebudete musieť dokupovať skoro nič a táto investícia sa Vám oplatí ešte o to viac.

Jednorázové plienky bežnej triedy vás výjdu cca 1000 eur počas plienkovacieho obdobia (ak sledujete akcie) na jedno dieťa. Ak hľadáte eko verzie (to nehovorím o tom, že často je to iba pseudoeko reklama) tak vás výjdu porovnateľne násobne drahšie. Logicky teda ak teda plánujete viac detí, jednorazové plienky Vás vyjdú minimálne na 2000 Eur, kdežto látkové cca na 250 Eur.

Látkovky treba prať, je to drahé a neekologické

Látkovky je vhodné prať v ekologickom prášku bez parfumov. Nie iba preto ze to neskodí prírode ale i preto ze to hlavne neškodí dieťatku. Ideálne je mydlo od Alchemix laboratory vyrobené poctivo v ČR. Zložením je to čisté kokosové mydlo s citrátom sodným. Pracia schopnosť je skvelá. Spĺňa prísne kritériá označenia NON TOXIC.

Myslím že pranie je neoddeliteľnou súčasťou naších životov. Nekupujeme si jednorázové oblečenie, prečo to robiť s plienkami?

Práčky dnes už perú skvelo a efektívne nie ako v minulosti. Nemusíte sa báť, že by to práčka zle vyprala. Jediné čo, odstránite stolicu do toalety (bežná činnosť pri čistení nočníku…) a plienku osprchujete. Až následne sa jej dotknete keď ju idete vyžmýkať a pridať očistenú na uskladnenie.

Plienky počas čakania na pranie páchnu.

Nemusíte sa báť že vám bude celý byt smrdieť. Naučíme vás ako plienky uskladniť bez zápachu. Ale v jednoduchosti a skratke, suchá plienka nepáchne. Čiže skladovať na sucho, bez vody v ktorej sa množia baktérie a zápach.  Krátke video ako skladovať plienky tu.

Ak vám budú páchnuť, napíste nám, dáme iné triky.

Krátke zhrnutie:

• Jednorazové plienky sa rozkladajú 200 – 250 rokov.

• Kompostovateľné jednorazové plienky sú ekologické len ak je kompostuje sami, inak končia rovnako ako jednorázová plienka v komunále, na skládke sa nerozložia.

• Látkové plienky sú už u prvého dieťaťa cca 5x lacnejšie ako jednorazové.

• Pranie a skladovanie látkových plienok už nie je žiadna náročná práca, ako to bolo predtým.

• Ekologické pranie zaistíte ekologickým pracím prostriedkom a prospejete tým nielen práčke (menej usadenín-napriek tomu ju odporúčame pravidelne čistiť), prírode (odpadová voda ide do čističky), ale hlavne svojmu dieťatku (menej chemikálií).

Prší prší len sa leje vzor na dieťatku
PUL nohavičky Plienkáčik