0917 158 057
Vyberte stranu

Je naozaj dôležité nájsť pre plienky vhodný prací prostriedok. Bez neho sa môžu vo Vašich plienkach začať hromadiť zvyšky pracieho prostriedku, plienky začnú smrdieť. Nevhodné silne chemické čistiace prostriedky môžu spôsobiť dieťatku podráždenie pokožky, popáleniny a pľuzgiere, či plienka môže začať prepúšťať.

  • Vačšina bežných syntetických pracích prostriekov obsahuje optické zjasňovače – malé čiastočky, ktoré zostávajú na povrchu Vašich šiat, dávajúc im efekt jasnejších farieb. Optické zjasňovače sú syntetické chemikálie, vďaka ktorým látka za prítomnosti ultrafialového svetla žiari. Nemajú nič spoločné s vyčistením našich vecí – sú pridávané do pracích prostriedkov iba na to, aby nám dávali pocit, že naše prádlo je jasnejšie a belšie ako v skutočnosti naozaj je. Sú vysoko toxické. Navrhnuté tak, aby zámerne zostávali na šatách.
  • Enzýmy v bežných pracích prostriekoch slúžia na degradáciu bielkovinových molekúl. Síce to môže byť užitočné na odstránenie škvŕn, ale ak enzýmy nie sú dôkladne vyplákané z plienok (alebo ošatenia), tak budú pokračovať vo svojej práci nielen na prádle ale aj pokožke a doslova ju “zjedia”.
  • Mnohí ľudia to nevedia, ale umelé vône sú vyrábané z ropy. To sú všetky parfumy, fragrance atď. Jediné prírodné vône sú esenciálne oleje. (pozor nie etericke! )
  • Zatiaľ čo bielenie chlórom je výborné na zabíjanie choroboplodných zárodkov, nechcete ho použiť na svoje látkové plienky, vlastne nechcete používať vysoko toxický chlór vôbec. V každom prípade chlór zníži životnosť a savosť Vašich plienok a bude ujedať z ich vlákien. Existuje veľa iných spôsobov dezinfekcie. Napríklad perkarbonát sodný. Ten sa pri 60 stupňoch mení na kyslík a sódu. Krásne plienočku vyčistí a neškodí životnému prostrediu.
  • Keď kupujete prací prostriedok majte na pamäti, že tekutina potrebuje viac prísad ako prášok, aby zostala v kvapalnej suspenzii. Preto lepšie zloženie má prášok.
  • Vyhnite sa pracím prostriedkom, ktoré obsahujú nekvalitné mydlo. Zanechá udsadeniny na plienkach, čo môže zapríčiniť ich odpudzovanie vlhkosti. Naopak úžasné mydlo vyrávajú alchemičky z Alchemix laboratory. Sú to odborníčky čo sa týka prania. https://plienkacik.sk/produkt/100-kokosove-mydlo-s-citratom-sodnym-a-glycerinom/
  • Ak niektoré z Vašich plienok majú jemné škvrny po praní nie je všetko stratené, sušenie na priamom slnečnom svetle odstráni 99% škvŕn.

Na trhu je množstvo vhodných ekologických pracích prostriedkov bez obsahu ropných derivátov, fosfátov, chlóru, syntetických parfémov, farbív, enzýmov, odpeňovačov a optických zjasňovačov. Pravdepodobne ich nenájdete vo svojej miestnej drogérii, ak len nežijete vo väčšom meste , ktoré má nejakú tú biodrogériu (pozor, nie všetko s nadpisom bio je naozaj bio :D…viem teraz už máte plnú hlavu toho že v čom vlastne prať keď nič nieje dobré 😀 … ).

Takže v skratke. Na pranie látkových plienok je vhodné aj mydlo z našej ponuky. Je to Alchemix 100% kokosové mydlo, s citrátom sodným ktoré navyše zmäkčuje. Netreba k nemu pridávať ani praciu sódu. Iba v prípade, že máte naozaj veľmi tvrdú vodu.  Pred použitím ho stačí nastrúhať a aplikovať do bubna práčky. Je to veľmi účinná, kvalitná a chemicky nazávadná pracia varianta. Ja ho sama používam a periem v ňom nie iba plienky ale všetko naše prádlo.

100% kokosové mýdlo s citrátom sodným a glycerinom