0917 158 057
Vyberte stranu

Vítam Vás pri sérií blogov o látkovaní mesiac po mesiaci od začiatku. Začíname od prvého dňa.

Látkové plienky Plienkáčik na Bábätku
Novorodenec s novorodeneckými PUL nohavičkami.

Počas pobyte v pôrodnici som často dostávala otázku: Látkové plienky aj do pôrodnice?

Ja mám látkovky veľmi rada, používam iba tie. No počas pobytu v pôrodnici odporúčam jednorázovky. Neviete ako „fit“ po pôrode budete a logistika ukladania okakaných plienok môže byť v nemocničnom prostredí náročná.

Ja som mala klasické eko jednorázovky. Po prečítaní zloženia som sa trochu zarazila prečo sa na nich píše eko, no papier znesie veľa 😊, na prvé hodiny poslúžili, potom sme si dali zbohom.

Doma vo výbave som mala pár nových novorodeneckých PULiek. Teraz som už išla na pohodlnosť, nie čo najviac minimalistickú výbavu. Novorodenecké PUL lepšie sadnú ako jednoveľkostné.  Minimalizujú možnosť pretečenia. Na novorodencovi sú jednoveľkostné poriadne veľké.  

Štvorcové plienky (30 ks) a vkladačky (do 10 ks, zopár dlhých, konopných a piškót) mi ostali po prvom synkovi. Novorodenecké PUL som pri ňom nemala.

Látkovať sa od začiatku dá aj bez novorodeneckých PUL ale…

Jednoveľkostné PUL vrchné nohavičky

  • Jednoveľkostné sú na novorodenca celkom veľké.
  • Môžu pretekať.
  • Treba používať novosklad.
  • Vkladačky neprichádzajú v úvahu. Všetko by vám pretieklo okolo nožičiek.

Novorodenecké PUL

  • Vydržia individuálne, niekomu mesiac alebo dva. Niekomu dlhšie, záleží od proporcií dieťatka.
  • Sú na novorodencovi primerane jeho veľkosti (resp. drobnosti 😉 ), s vkladačkou sú veľkostne, ako jednorazovka.
  • Viete do nich použiť aj novosklad, či dlhú vkladačku poskladanú na chlapca/dievča.
  • Po donosení ich môžete odložiť pre ďalšie dieťatko, predať, alebo darovať.
Vrchné nohavičky Novorodenecké PUL Plienkáčik - Jarné vtáčiky - na dieťatku
Správne nasadená plienočka obopína stehienka, no netlačí ich.

Výbava

Najzakladanejšia časť výbavičky pre každé obdobie sú štvorcové plienky. Vzhľadom ku gramáži (gramáž = savosť. Čím vyššia tým lepšie.) pre mňa vyhrali XKKO OLD TIMES.

Sú savejšie, ako klasické „komunistické“. Tie som používala poskladané na novosklad – vybrala som ho kvôli úžasnému tesneniu okolo stehienka. Na vrch PUL nohavičky. Ak sa mi novosklad skladať nechcelo, použila som vkladačku.

Pri tomto drobcovi som objavila čaro kakania počas kojenia. Čiže počas kojenia vandlík pod zadoček a krásne sa vykakala / vypišala. Nie pri každom kojení, na to nebol čas, ale doobedu a poobede som ju odbalila a dala kakať. Neriešili sme zaseknuté prdíky a stolicu v každej plienke.

Počas noci nekakala narozdiel od brata. Ten bol v tomto expert :D. Čiže ja som neprebaľovala. V noci jej zo začiatku novosklad savosťou nestačil, tak aby som nekupovala novorodenecké nohavičkové plienky (relatívne veľká investícia vzhľadom na krátke obdobie), tak som to vyriešila takto:

Konopná vlkadačka Plienkáčik spolu s klasickou štvorcovou plienkou
Štvorcová plienka XKKO poskladaná na novosklad + konopná vkladačka zohnutá na polovicu.
druhý krok
Nohavičkový sklad – novosklad zo štvorcovej plienky 70×70 cm.

Pod pišulu (u chlapca pipik), som zložila konopnú vkladačku. Takto jej to na noc stačilo, nemala veľký objem na zadočku, keďže som savosť zacielila tam, kde to bolo najviac potrebné.

Ďalšie rady

Separačky nepoužívam, ani pri nej, ani pri synovi. Pokiaľ dieťatku vyslovene nevadí mokro, netreba ich.

Vo výbave som žiadne krémy nemala, kedže pri látkovkách ich nepotrebujete. Ale stále je potrebné preventívne vetrať. Pár krát do dňa odbaliť dieťatko z plienky a nechať pokožku vetrať na vzduchu. Umývať pod čistou vodou, nepoužívať vlhčené utierky.  

Do plienočky zabaliť vždy vysušenú očistenú pokožku. A bude mať prdelku, ako z reklamy 😊.

Ak máte zaparenú pokožku, či už z jednorázovky, alebo ak idú zúbky, či prvé príkrmy, pomáha aj silnejší odvar repíka. Sypaný čaj zaliať vodou a pri prebalení potrieť. Nechať vyschnúť na vzduchu a zabaliť prdelku do bavlnky.

Jednoveľkostná lemovka PUL s novoskladom.

Zhrnutie

To je zatiaľ všetko, aktuálne máme mesiac, vyše päť kíl. Novorodenecké PUL už nemáme scvoknuté na menšiu veľkosť, ale sú nám stále ok. Aj keď cez bruško už čoskoro nebudú 😀 . Už nám sedia aj jednoveľkostné lemované čo sme si požičali od brata :D.


Ďalšie zaujímavé články: