Vyberte stranu

Ak článok o látkových plienkach a ich používaní v súčasnosti čítate prvýkrát, ponúkame Vám zopár základných faktov. Ak nie, s kľudom preskočte tento odsek 🙂

Moderné látkové plienky

  • nemusia sa žehliť ani vyvárať v hrnci
  • sú inovované, čiže ich údržba je jednoduchšia ako pred 30-timi rokmi (máme vkladačky, separačky, kapsovky, SIO systém,…)
  • sú zdravou voľbou

Pozrieť látkové plienky Plienkáčik

Jednorázovky

  • obsahujú množstvo chemikálií, plastov neprijateľných pre vyvíjajúcu sa pokožku novorodenca a dieťatka.

No žijeme vo svete, kde sa ťažko vyhneme chemikáliám. Práve preto by sme sa mali snažiť ich redukovať kde sa len dá. Máme práčku? :o) Čiže “veľký” problém prania je vyriešený.

Samozrejme, že aj pri “látkovkách” môže vzniknúť zaparenina. Veľa ľudí si myslí, že keď používajú látkové plienky a zadoček dieťatka môže dýchať (oproti bežným  “jednorázovkám”), tak je malé riziko vzniku zapareniny. Ale tak to žiaľ vždy nie je.

To ale zároveň znamená, že pri každom prebalení nemáme “preventívne” mazať zadoček  krémami, ktorých zloženie je otázne.

Tak čo s tým? ( zaparený zadoček )

Treba nechať dieťatko “ vetrať zaparený zadoček ”, čiže denne odbaliť drobca a nechať jeho pokožku voľnú. Ak ideme baliť do plienky, tak by sme sa mali presvedčiť, či je zadoček suchý. Samozrejme ideálne je umývať čistou vodou, občas mydlom, najlepšie tuhým.

Ak sa zaparenina už stala, tak najlepšia je domáca zinková masť. Všetky krémy na zapareniny obsahujú oxid zinočnatý a tiež konzervanty, parfémy a ďalšie zložky. V 90% z nich je účinná látka oxid zinočnatý. Ten sa dá kúpiť v lekárni. Niektoré lekárne ho už neponúkajú, lebo priemyselne vyrobená masť sa ľahko predáva. Ja si radšej pripravím svoj vlastný. Neobsahuje konzervanty ani parfumy ani ďalšie zložky, ktoré zbytočne zaťažujú pokožku.

Domáca masť – veľmi jednoduchá 😀 len zmiešať dve zložky do hustoty akej chceš.

Potrebujeme:

  1. oxid zinočnatý – prášok čistý (non-nano veľkosť častíc, zoženiete v lekárni alebo online nákup, nechajte si odvážiť do téglika cca 30-50g, ide o lacné položky).
  2. pre olejovú VARIANTU: Vhodný olej, ktorý vyhovuje pleti bábätka alebo vašej, možno zmiešať aj s bambuckým alebo mangovým maslom, prípadne i GHI maslom, alebo bravčovou masťou, ak niekto znesie a preferuje. Odporúčame bio kvalitu alebo z overeného zdroja a samozrejme nesolené. Oleje na zinkovku by mali byť v dobrej kvalite, najlepšie nerafinované a univerzálne dobre znášané, napr. jojoba, mandľový, marhuľový atď.
  3. PRE vodovú VARIANTU: destilovanú vodu

RADA:

OLEJOVÁ: Urobte si najprv skúšobnú várku do malého téglika alebo pohára (lekárenské sterilné tégliky na masti vám tiež predajú v každej lekárni, alebo vyvarenú sklenenú nádobku s viečkom). Použite napr. čajovú lyžičku zink oxid prášku a postupne do nej kvapkajte olej alebo zmäknuté maslo až do požadovanej konzistencie.

Kto chce mať masť viac tekutú, pridá viac oleja. Tuhšiu mazľavejšiu masť je lepšie robiť z masla, alebo dať viac prášku a menej oleja (ale potom logicky viac „farbí“ a vysušuje).

Trvanlivosť podľa trvanlivosti olejov / masiel, ale nikdy nepripravovať veľké množstvo, lepšia je prevencia.

(recept z FB skupiny svet non toxic)

Samozrejme, ak idem mimo domu mám po ruke Weledu proti zapareninám. Tá je zložením najprijateľnejšiou alternatívou na trhu, ktorú bežne kúpim vo väčšine drogérí a BIOobchodov.